Dzisiaj wiele osób leży w łóżku, bo a nuż wstanie którąś nieodpowiednią nogą i właśnie ją złamie...
Albo czarny kot przeleciałby mu drogę....
nie... bezpieczniej nie wstawać dzisiaj...
Chociaż, czy ten sufit nad głową ma odpowiednie parametry wytrzymałości...?
Przecież i w drewnianym kościele cegła spaść może z sufitu na tę ... (wyrażę się oględnie)... nierozsądną głowę.
No i cóż z tego że 13. i jeszcze do tego piątek?
Nowojorska Biblioteka Publiczna
Menu Klubu Trzynastu,
13 grudnia 1906
Nowojorska Biblioteka Publiczna posiada jedną z najbardziej znanych i publicznych kolekcji menu na świecie. Wiele z 45 000 menu jest zdigitalizowanych i dostępnych online. Ponad 25 000 z nich zostało zebranych przez Franka M. Buttolpha na początku XX wieku i, podobnie jak menu tutaj, są oznaczone jej znakiem firmowym niebieskim znaczkiem. To menu jest jednym z kilku z Klubu Trzynastu, klubu kolacji, którego celem była rehabilitacja liczby 13 i wyśmiewanie przesądów. Posiłki często składały się z 13 dań, członkowie siedzieli 13 przy stole, a kolacje odbywały się 13 dnia miesiąca. Powyższe „uproszczone” menu było prawdopodobnie wysyłką skoordynowanego wysiłku filantropów i polityków w 1906 roku, aby uprościć amerykański angielski z korzyścią dla społeczeństwa.
Yerba mate jest od jakiegoś czasu modna. DZIĘKI UPRZEJMOŚCI WOMAN'S CLUB OF COCONUT GROVE RECORDS, SPECIAL COLLECTIONS, UNIVERSITY OF MIAMI LIBRARIES,
CORAL GABLES, FLORYDA
(Atlas Obscura, Gastro Obscura)
Niezwykłe menu może przybierać różne formy.
DZIĘKI UPRZEJMOŚCI WOMAN'S CLUB OF COCONUT GROVE RECORDS, SPECIAL COLLECTIONS, UNIVERSITY OF MIAMI LIBRARIES,
CORAL GABLES, FLORYDA
(Atlas Obscura - Gastro Obscura)
W kręgach naukowych menu nazywane jest „efemerydą” wraz z nutami, plakatami i broszurami. Oznacza to, że są to papiery o krótkotrwałym przeznaczeniu: drukowane w celu reklamowania, sprzedaży lub informowania o problemie lub nadchodzącym wydarzeniu. Jak sugeruje sam termin, efemerydy nigdy nie miały być trwałe, a niezszyty papier jest specjalnie nietrwały.
Historia menu nie jest długa, a jego początki są mroczne. Menu było potrzebne, gdy restauracje stały się miejscami spotkań, które serwowały różnorodne potrawy, począwszy od XVIII-wiecznego Paryża. Późniejsze bankiety często dostarczały drukowanych menu jako upominków dla uczestników, którzy mogli zabrać do domu zbryzganą zupą kartkę papieru, aby pomarzyć o przeszłych smakołykach. Dziś prawie każda restauracja ma swoje menu, a niektóre pozwalają nawet zabrać je do domu.
Ja także czasem zabierałam do domu jakąś reklamówkę, a to paczuszkę zapałek, a to serwetkę czy jedną saszetkę cukru, jeśli lokal szczególnie mnie urzekł przez miejsce w jakim się znajdował, dla jego wystroju, wytworzonej tam atmosfery w czasie pobytu w odpowiednim towarzystwie. Tak, aby później bardziej "namacalnie" wspominać te minione chwile oraz... odpowiednie menu, chociaż nie ono było najważniejsze.
Przez te moje przeprowadzki i zabawy nimi przez moje wnuki uległy zniszczeniu, bo z natury rzeczy były nietrwałe.
Chyba, że... były ofoliowane, jak jakaś wejściówka np. do NASA na Florydzie.
Skoro wspomnienia przywiodły mnie w tę sferę, czyli lotów kosmicznych, to należałoby wspomnieć o menu związanego z lotami kosmicznymi.
Uniwersytet w Iowa
Menu z galowego śniadania Narodowego Instytutu Kosmicznego z okazji startu statku Apollo-Sojuz, 15 lipca 1975 r
Węgiersko-amerykański kucharz Louis Szathmary miał niezłe życie. Jego kolekcja książek kucharskich, menu i przedmiotów związanych z gotowaniem, licząca setki tysięcy, zajmowała 31 pokoi . Znany szef kuchni z równie znaną restauracją The Bakery z Chicago, Szathmary stworzył menu na tę śniadaniową galę, celebrującą pierwszy wspólny lot amerykańsko-sowiecki w kosmos. Uosobieniem ducha współpracy był wybrany koktajl, rosyjska wódka zmieszana z amerykańską Coca-Colą. Daniem stworzonym na tę okazję było Eggs Apollo-Soyuz, z całkowicie amerykańską szynką Smithfield i rosyjskim jesiotrem. Danie zawiera również sos stroganow i Bontrae, sojową „szynkę jutra”. Menu sygnowane jest kultową karykaturą-sygnaturą Szathmary."
|
Nie ma to jak „wódkacola” na dobry początek dnia. LOUIS SZATHMARY AND BAKERY RESTAURANT COLLECTION MSC1009 KOLEKCJE SPECJALNE UNIWERSYTETU IOWA |
A teraz o restauracji (i menu tam istniejącego), należącej do madame Sally Stanford (byłej "burdelmamy"), która w końcu została ... burmistrzem swojego miasta.
Czy dla jej gości konieczne było aż menu?
Wątpię....
|
Przód menu Valhalli, z sugestywną pojedynczą nogą. ZBIORY SPECJALNE BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W LOS ANGELES. Menu restauracji Valhalla, lata 50. |
Biblioteka Publiczna w Los Angeles ma w swoich archiwach prawie 16 000 menu, z których wiele zostało zdigitalizowanych. Jedną z głównych atrakcji ich kolekcji jest menu z Valhalla, dawno nieistniejącej restauracji w Sausalito w Kalifornii. Choć założona w 1870 roku, restauracja otrzymała nowe życie w 1950 roku, kiedy została kupiona przez Sally Stanford, słynną madam z San Francisco, której słynny, popularny burdel został zamknięty rok wcześniej. Valhalla reklamowała się jako miejsce spotkań filmowców, biegaczy rumu i Jacka Londona, serwując jednocześnie ekskluzywną kuchnię amerykańską. W 1976 roku Stanford została wybrana burmistrzem Sausalito. Goście nie zachowywali się zbyt prezydencko podczas tej kolacji.
Niewiele bibliotek posiada kolekcje menu, ale nadal są one istotną częścią historycznego zapisu, który ujawnia gusta, trendy, a nawet lokalne warunki środowiskowe. Kolekcje menu to często projekty z pasją, gromadzone przez pasjonatów przez całe życie. Być może najbardziej znanymi przykładami są Frank M. Buttolph , który zebrał 25 000 menu, które ostatecznie trafiły do Biblioteki Publicznej w Nowym Jorku, czy Louis Szathmary, szef kuchni, którego zbiory są podzielone między dwa uniwersytety i sięgają od drugiego balu inauguracyjnego Abrahama Lincolna do kosmosu. święto wieku. Szybki przegląd kolekcji menu z całego świata ujawnia szeroką gamę interesujących lub nietypowych pozycji, od eleganckich przez ezoteryczne po wręcz futrzane.
Sprawia, że zastanawiasz się, skąd wzięło się futro.
KOLEKCJA MENU KULINARNEGO INSTYTUTU AMERYKI
Biblioteka Conrada N. Hiltona w Culinary Institute of America
Roadkill Cafe Menu
Biblioteka Conrada N. Hiltona w Nowym Jorku jest częścią innej CIA, Kulinarnego Instytutu Ameryki. W bibliotece znajduje się 30 000 menu z 80 krajów, datowanych na 1855 rok, i zawiera godne uwagi przykłady od słynnych restauratorów i szefów kuchni. Ale ma też to futrzane menu, które jest trochę tajemnicą. Został podarowany bibliotece przez Patty O'Neill i prawie na pewno jest nowością, oferującą takie przysmaki jak „Flat Cat”, „Caribou Gulasz” i szereg dań dla psów, od „German Shepard Pie” do „ Collie potrącony przez wózek".
Jak już spędziło się cały dzień w łóżku, to nie wiem, czy noc będzie spokojniejsza i wcale nie chcę straszyć czarnym kotem...
A skądże...
Chcę tylko pochwalić się animacją przyjaciela Michele Giammaria, który akurat teraz ją stworzył ( bez skojarzeń trzynastki)
|
Animacja by Michele Giammaria |
|
Żeby Cię wylano z pracy akurat 13-go, musisz sobie zasłużyć |
Dobrej nocy 😀
Katarzyna Sobczyk - Trzynastego
Trzynastego - nawet w grudniu jest wiosna
Trzynastego - każda droga jest prosta
Trzynastego - nie liczy się strat
Trzynastego - od morza do Tatr
Trzynastego - kapelusze z głów poważnych zrywa wiatr
Trzynastego - wszystko zdarzyć się może
Trzynastego - świat w różowym kolorze
Trzynastego - nie smucą mnie łzy
Trzynastego - piękniejsze mam sny
Trzynastego - a ty właśnie trzynastego jesteś zły
Wiem, że gniewasz się na mnie
Bo powodów masz tysiąc
Ale jedno ci powiem
Jedno mogę ci przysiąc
Trzynastego - wiosna twoje ma imię
Trzynastego - twoje myśli są przy mnie
Trzynastego - nie widzę twych wad
Trzynastego - piękniejszy jest świat
Trzynastego - i dlatego właśnie dzisiaj śpiewam tak
Trzynastego - wiosna twoje ma imię
Trzynastego - twoje myśli są przy mnie
Trzynastego - nie widzę twych wad
Trzynastego - piękniejszy jest świat
Trzynastego - i dlatego właśnie dzisiaj śpiewam tak
Trzynastego - od morza do Tatr
Trzynastego - piękniejszy jest świat
Trzynastego - zaśpiewam Ci tak
Trzynastego!
Źródło: Musixmatch
1.Autorzy utworu:
Tekst: Janusz Kondratowicz
Muzyka: Ryszard Poznakowski
2. Atlas Obscura (Gastro Obscura)
"Najbardziej niezwykłe menu z bibliotek na całym świecie"
Anne Ewbank , 2016