Translate

poniedziałek, 21 czerwca 2021

KOLCZYK W UCHU



W ciepłe, już nie wspomnę gorące dni, panowie coraz odważniej prezentują swoją... biżuterię. Noszone akcesoria bywają teraz bardziej eksponowane. W klasycznej modzie męskiej i formalnych sytuacjach dawniej jedyna akceptowalna forma biżuterii męskiej to zegarek i obrączka. Na co dzień, mężczyźni chcą podkreślać swoją indywidualność ciekawymi dodatkami: bransoletkami, pierścionkami i sygnetami, naszyjnikami, spinkami do mankietów no i .... kolczykami.

Kolczyki ( Jak nosić męską biżuterię, SZNYT)

"...Kiedy już wydawało się, że moda na piercing (w różnych częściach ciała, nie tylko uszach) została pogrzebana wraz końcem lat 90., idol młodego pokolenia Shawn Mendes zaskoczył wszystkich pokazując się z kolczykiem w uchu w kształcie małego kółka. Czy to oznacza, że teraz wszyscy będą przebijać uszy? Spokojnie, potraktujmy to jako sposób młodego chłopaka na szukanie własnego stylu, a noszenie kolczyków w uszach pozostawmy raperom i sportowcom. Panowie mają dość ograniczony wybór, jeżeli chodzi o tego typu ozdoby - zazwyczaj są to sztyfty z diamentami, albo właśnie kółka w stylu George'a Micheala z czasów Wham!. Męskie kolczyki mają to do siebie, że odwracają uwagę od twarzy, dlatego warto przemyśleć decyzję o ich noszeniu w miejscu pracy..."

Perłę w uchu nosił Karol I, XVII-wieczny monarcha, najbardziej znany z odwołania angielskiego parlamentu i zapoczątkowania rządów Olivera Cromwella, był modnym człowiekiem. Nosił wyszukany strój w stylu francuskim: bryczesy, rozcięte kaftany, koronkowe kołnierzyki, długie buty. Często można go było znaleźć z „ błękitną wstążką ” wokół talii i emaliowanym złotem wisiorkiem z 42 diamentami. Ale najtrwalszym dziedzictwem mody Charlesa jest ogromny perłowy kolczyk, który nosił od wczesnego życia aż do śmierci.

  

Omawiany perłowy kolczyk jest obecnie przechowywany w kolekcji Portland w Harley Gallery w Nottinghamshire. 

Charles, późniejszy Król Karol I, monarcha XVIIw.
w wieku piętnastu lat by  Isaac Oliver


W XVI i XVII wieku kolczyki były w niewielkim stopniu modne wśród wybranych bogatych Anglików, trend zapożyczony z Francji. Złotnik Louis Roupert nosił  kolczyk w jednym uchu – podobnie jak hrabia Somerset Robert Carr i książę Buckingham George Villiers, który był także przyjacielem Karola I. Sir Walter Raleigh miał  w obu uszach kolczyki z pereł. W 1577 r. brytyjskie kompendium historyczne Holinshed's Chronicles opisało „niektórzy pożądliwi dworzanie i odważni dżentelmeni… którzy noszą w uszach kolczyki ze złota, kamieni lub pereł, przez co wyobrażają sobie, że dzieło Boże zostało mocno zmienione ”.

Ale ci nieliczni mężczyźni, którzy nosili kolczyki, z pewnością nie stanowili większości. Znaczenie kolczyków w Anglii – stylu, który odrodził się w XVI wieku po prawie 600-letniej przerwie – było napędzane głównie przez kobiety. W rzeczywistości niektórzy twierdzą, że król Jakub I, poprzednik Karola I, brzydził się widokiem mężczyzn w kolczykach.

Sir Walter Raleigh z kolczykiem

Mimo to kolczyk Karola był nie do pogardzenia: w epoce, w której perły były niezwykle cenne, jego kolczyk miał zdumiewającą długość pięciu-osiem cali i rzadki kształt gruszki. Na nim spoczywała złota korona, a także kula i krzyż.
Karol zadebiutował w swoim kolczyku w wieku 15 lat. W następnych dziesięcioleciach pojawiał się na prawie każdym jego portrecie – zawsze tylko w jednym kolczyku i zawsze noszonym w lewym uchu.
Efektowny i spory klejnot kontrastował z jego nieśmiałą osobowością, ale Charles nie chciał się z nim rozstać. Kolczyk stał się tak podstawowym elementem jego mody, że nosił go podczas egzekucji w 1649 roku, po tym, jak Oliver Cromwell postawił go przed sądem za zdradę. Chociaż niektórzy twierdzą, że klejnot natchnął tłum – „ gdy tylko głowa mu opadła, świadkowie tej straszliwej sceny rzucili się do przodu, gotowi nasycić swoje ręce jego krwią, aby zabezpieczyć królewski klejnot ” – to prawie na pewno nie było. walizka. Kolczyk pozostał nienaruszony, dopóki jego ciało nie zostało przygotowane do pochówku, kiedy to został usunięty i wysłany do jego córki Marii.

Anthonis van Dyck - Portret jeździecki Karola I

Stamtąd kolczyk dotarł do księcia Newcastle-upon-Tyne Williama Cavendisha. Pozostaje w jego kolekcji do dziś, obecnie należącej do książąt Portland.
Niedługo po śmierci Karola męskie kolczyki wyszły z mody. W latach sześćdziesiątych XVII wieku moda na ten rodzaj bizuterii zanikła, jednak  przez krótki czas po tym zniknięciu „wytworni z Dworu nosili w lewym uchu dwa lub trzy sznurki z czarnego jedwabiu, zwisające do ramienia ”.

Zapraszam teraz do wysłuchania piosenki ...o złotym kolczyku, ale tym razem dla dziewczyny.


Jeszcze tyle nie wiem - Pod Budą - YouTube
sł. muz. Andrzej Sikorowski, wyk. Maja i Andrzej Sikorowscy



Wczoraj mi wręczył kolczyk złoty
I długo trzymał mnie za rękę
I pomyślałam że zaloty
Takie niewinne są i piękne
Lecz uczyć mi się nagle nie chce

I coś w spojrzeniu się zmieniło
I jakoś dziwnie bije serce
Więc może tak wygląda miłość

W zaczarowaniu bardzo trudno dojść do siebie
Jakby przeczytał ktoś po chińsku piękny wiersz
I tylu rzeczy jeszcze nie wiem
I tylu rzeczy jeszcze nie wiem
Jeśli cię córko to pociesza to ja też
Jeśli cię córko to pociesza to ja też

Wczoraj dostałam kolczyk złoty
I unikałam pocałunków
Bo pocałunek to jest motyl
Nie zna przyczyny ni kierunku

Lecz jeśli wpadnie się na amen
I człowiek gotów duszę sprzedać
To wciąż nie wiemy co jest grane
I jakże cudna ta niewiedza

W zaczarowaniu bardzo trudno dojść do siebie
Jakby przeczytał ktoś po chińsku piękny wiersz
I tylu rzeczy jeszcze nie wiem
I tylu rzeczy jeszcze nie wiem
Jeśli cię córko to pociesza to ja też
Jeśli cię córko to pociesza to ja też

O perłach już wcześniej    tutaj pisałam. Zapraszam 😀