Translate

piątek, 10 września 2021

PIELĘGNOWANIE UMYSŁU I 3D


Ilustracja z książki Ramelli z 1588 r. Le divers et artificiose machine (po lewej). Gotowe, 600-funtowe koło książkowe,
w komplecie z książkami (po prawej).
DOMENA PUBLICZNA; MIREYA SALINAS

Gdyby takie urządzenie stało w sypialni Kuby, to  los jego rodziców czy dziadka czytających mu książki przed snem nie byłby do pozazdroszczenia. 

Jednocześnie czytałoby mu się około 10 książek. Ja miałabym święty spokój, czytać głośno za długo nie mogę, bo struny głosowe mam nieco  sfatygowane, a reszta rodziny... hmmm.... może  dałaby radę. Przecież w tym kołysankowym czytaniu ważny jest czas. I tak wnuczek nie mógłby przeciągać struny. Chodzi tu raczej o rozpraszanie uwagi i tężyznę w ramieniu przy tym kołowrocie.
Pamiętam z młodych lat  moje koleżanki podkładające  romanse pod podręczniki szkolne i w zależności od tego, czy rodzice sprawdzają postęp nauki w konkretnym momencie, szybko przekładały romansidło pod podręcznik, udając solidne uczennice. To  urządzenie zdałoby egzamin w takich sztuczkach.

Jak uczniowie zbudowali maszynę do czytania książek inżyniera z XVI wieku

Koło książkowe pomaga czytelnikom przeglądać osiem tekstów jednocześnie. Jedyny problem? 
Waży 600 funtów.

autor: Claire Voon, Atlas Obscura
1lipca 2020

AGOSTINO RAMELLI, XVI-WIECZNY WŁOSKI inżynier wojskowy, zaprojektował wiele urządzeń dla zmieniającego się renesansowego krajobrazu, w tym dźwigi, młyny zbożowe i pompy wodne. Ale jego najbardziej fascynujący aparat miał na celu pielęgnowanie umysłu: obrotowe drewniane koło z ustawionymi pod kątem półkami, które pozwalały użytkownikom czytać wiele książek jednocześnie. „To piękna i pomysłowa maszyna, bardzo użyteczna i wygodna dla każdego, kto lubi się uczyć, zwłaszcza tych, którzy są niedysponowani i dręczeni podagrę” – pisał Ramelli w „ Le divers et artificiose machine” , swoim ilustrowanym magnum opus rozwiązań mechanicznych . „Moveover ma jeszcze jedną wielką wygodę, ponieważ zajmuje bardzo mało miejsca w miejscu, w którym jest ustawiony”.

Ramelli nigdy nie zbudował tego urządzenia, ale koło książkowe od dawna intryguje tych, którzy studiują historię książki – aw 2018 roku grupa studentów inżynierii z Rochester Institute of Technology postanowiła zbudować dwa.

Ian Kurtz i Reese Salen (na zdjęciu) zbudowali koło książkowe
 z innymi studentami inżynierii RIT, Mattem Nygrenem i Maherem Abdelkawim. MIREYA SALINAS

 Zaczęli od pilnego studiowania ilustracji włoskiego inżyniera, a następnie pozyskali historycznie dokładne materiały, takie jak europejski buk i biały dąb. Przy pomocy nowoczesnych elektronarzędzi i procesów, takich jak modelowanie komputerowe i frezowanie CNC, ożywili go. „Ręczne wycinanie kół zębatych zajęłoby sporo czasu”, mówi absolwent RIT Ian Kurtz. „Rzeczywista konstrukcja mogła nie być warta czasu z XVI-wiecznymi technikami… Myślę, że Agostino bardziej pokazywał, jak rozumie, jak działają systemy przekładni”.

Dziś jedno koło znajduje się w kolekcji Melbert B. Cary Jr. Graphic Arts Collection w Wallace Library RIT, a drugie w Rossell Hope Robbins Library na Uniwersytecie Rochester. Każda waży około 600 funtów i ma miejsce na osiem książek; użytkownicy mogą usiąść i obrócić drewniane skrzynie, które są starannie ważone, aby uniknąć niezamierzonych ruchów. Warto również przyjrzeć się bliżej mechanizmowi rdzenia: złożonemu, planetarnemu systemowi przekładni, który składa się z zewnętrznych kół zębatych obracających się wokół centralnego koła zębatego, podobnie jak planety krążące wokół Słońca.

Projekt Ramelli prawdopodobnie zainspirował podobne koła, które zostały zbudowane w XVII i XVIII wieku, z których kilka nadal istnieje, ale prawdopodobnie było to bardziej skomplikowane niż było to konieczne. „Istnieją prostsze obiekty, które można zbudować, które osiągają w większości te same cele”, mówi Matt Nygren, inny były uczeń, który zbudował koła. „Jest to bardziej ekstrawaganckie niż całkowicie praktyczne”. Dodaje, że bardziej wydajne koło książkowe miałoby konstrukcję przypominającą diabelski młyn, z wiszącymi, obciążonymi kołyskami, a nie półkami poruszającymi się wzdłuż systemu przekładni.

Prostsze kółka książkowe poprzedzały obrotową mównicę Ramelli. Czytelnicy w późnym średniowieczu mogli siedzieć przy karuzeli książek, która obracała otwarte książki wzdłuż poziomej płaszczyzny, jak Leniwa Susan i nie wymagała bocznych podpór. Steven Galbraith, kurator Cary Collection, podejrzewa, że ​​włoski inżynier próbował ulepszyć ten projekt i zaspokoić rosnącą potrzebę odwoływania się do książek, które często były duże i ciężkie. „W ciągu XVI wieku książki zaczynają ze sobą rozmawiać o wiele więcej – jeden może odwoływać się do drugiego – więc koło książkowe mogło być wygodne” – mówi. „Niektórzy uczeni twierdzą, że to początek idei hipertekstu, idei, że czytelnik może siedzieć w jednym miejscu i mieć dostęp do wielu tekstów jednocześnie”. (Ta koncepcja jest dziś aż nazbyt znana, w dobie hiperłączy, wyszukiwarek i kart przeglądarki).

Koło książkowe RIT było całkowicie nowoczesnym podejściem do renesansowego projektu. Przed jego zbudowaniem studenci zaprojektowali cyfrowy model 3D. DZIĘKI UPRZEJMOŚCI MATTA NYGRENA I IANA KURTZA


Koło Kolekcji Cary'ego może być używane do indywidualnych badań nad czytaniem, ale jest również często używane jako narzędzie dydaktyczne. W RIT, Juilee Decker, profesor nadzwyczajny muzeologii, miała swoje zajęcia z projektowania doświadczeń odwiedzających wokół koła książkowego. Uczniowie stworzyli filmy, gry i materiały instruktażowe dotyczące urządzenia, rozwijając umiejętności związane z kuracją treści cyfrowych i zaangażowaniem odbiorców. Zainteresowanie kołem wyraziły również muzea: w Rosji Muzeum Języków Świata zbudowało własną wersję zgodnie z planami zespołu RIT, które są publikowane w Internecie. Zainteresowanie zakupem wyraził również Uniwersytet Pacyfiku w Kalifornii.