Translate

wtorek, 6 października 2020

ŻYCZĘ SOBIE SMARTWATCHA

(Pixabay.com)

Ale się narobiło!

W niedzielę pokazała się ciocia w smartwatchu. Kuba nie omieszkał zauważyć, że właśnie takie urządzenie sobie życzy, jako pierwszy zegarek. Nie wiem, ile będzie czekał. Kiedyś zegarek dostawały dzieci na komunię św. On niech nie liczy na to. Inaczej jest wychowywany i prezentów rzeczowych, ani finansowych raczej z tej okazji spodziewać sie nie powinien. Sakrament to nie okazja do obdarowywania prezentami i odwracania uwagi od meritum momentu w życiu młodego człowieczka.

Biedne dziecko, jeszcze nie wie, że przez smartwatch mama namierzyłaby go wszędzie, gdziekolwiek próbowałby się przed nią ukryć. Z nawiązaniem kontaktu może byłoby trudniej, bo najchętniej włączałby funkcję "nie przeszkadzać".



No tak, ale może dokładniej wskazywałby czas tourbillon? 
Tylko po co nam w życiu codziennym taka precyzja i dokładność czasu? 

Czy mamy żyć w tempie nanosekund? 

art by Gil Bruvel, 1959 - malarz  - rzeźbiarz


Pośpiech, pośpiech, pośpiech...

"W dzisiejszym pośpiechu wszyscy myślimy za dużo ... szukamy za dużo ... chcemy za dużo ... i zapominamy o radości z samego bycia. "

Eckhart Tolle

Z punktu widzenia precyzji odmierzania czasu nasze "normalne " zegarki narażone są stale na działanie m.in. pól magnetycznych, temperatur, wstrząsów oraz grawitacji, tj. siły przyciągania ziemskiego. 
A taki tourbillon? 

"(...)Tourbillon poprzez permanentny obrót klatki, w której zamknięto wychwyt oraz koło i sprężynę balansu kompensuje błędy pozycyjne koła balansowego wywołane jego niewyrównoważeniem z powodu ziemskiej grawitacji. Znajdując się równe odcinki czasu w każdej pozycji, minimalizuje wpływ niewyważonego balansu (cecha konstrukcyjna koła balansowego) i powoduje dokładniejsze odmierzanie czasu. Kluczowym aspektem w kontekście siły przyciągania jest położenie zegarka w trakcie jego używania. Niekorzystny wpływ grawitacji na pracę balansu występuje wtenczas, gdy zegarek znajduje się w pozycji pionowej (siła ciężkości działa w poprzek osi koła balansu i wywołuje dodatkowe momenty sił), a istotną sprawę stanowi precyzyjne wyważenie, tak by obracało się równomiernie wokół osi przechodzącej przez środek jego ciężkości (w praktyce jest to nieosiągalne bo środek ciężkości zawsze znajduje się w pewnej odległości od osi obrotu).
Obiegowe urządzenie wychwytu tj. tourbillon uśrednia błędy chodu związane z niedoskonałościami konstrukcyjnymi elementów poprzez ciągłą zmianę ich położenia. Zegarek kieszonkowy a konkretnie jego mechanizm podlega częstszym zmianom pozycji, podobnie jak zegarek naręczny, który podczas noszenia na ręku, zmienia swoje położenie w istotnej dla precyzji odmierzania czasu płaszczyźnie wiele razy na dobę (...) "

Dlaczego nie  podejrzeć, jak działają zegarki - tourbillony dla milionerów i podziwiać ich mechanizmy?





Ale jakby nie patrzeć - na zwykły cyferblat najprostszego zegarka, na smartwatcha czy tourbillon, to musimy być przygotowani w każdej sekundzie, bo przyjdzie kiedyś po nas zegarmistrz światła purpurowy. I to jest pewne jak 2x2=4 


Zegarmistrz światła  - Tadeusz Woźniak - YouTube


A kiedy przyjdzie także po mnie 
Zegarmistrz światła purpurowy 
By mi zabełtać błękit w głowie 
To będę jasny i gotowy...

 Spłyną przeze mnie dni na przestrzał 
Zgasną podłogi i powietrza. 


Na wszystko jeszcze raz popatrzę
I pójdę nie wiem gdzie - na zawsze.

https:///ch24.pl/encyklopedia/zegarkowe-komplikacje/tourbillon