Translate

czwartek, 19 listopada 2020

JAK NAZWAĆ 49. ROCZNICĘ ŚLUBU?

 Okazuje się, że wszystkie rocznice ślubu do 15. włącznie, a później każde następne o 5 lat w górę mają swoje nazwy. Ale mnie interesuje ta tuż przed pięćdziesiątą?

Dlaczego jej nikt nie nazwał?

Interesuje mnie ten problemik dlatego, że właśnie jutro świętować będziemy z mężem 49.rocznicę ślubu Teraz nie wiadomo, czy będzie jeszcze okazja na 50.? Zresztą nigdy człowiek nie powinien być pewny dnia ani godziny. A więc  jaki napis na torcie ma umieścić cukiernik? 

Sama iluminacja świetlna złożona z świeczkowej 4. i 9. to takie małostkowe...

Czy chodzi w tych nazwach tylko o prezenty, którymi kobiety, żony były przy takiej okazji obsypywane przez swoich zaślubionych mężczyzn te kilka , kilkanascie czy kilkadziesiąt lat wstecz? 

Ostatnie huczne na kilka dziesiąt par obchodziliśmy z mężem, rodziną i przyjaciółmi z okazji 40. rocznicy. To był rubinowy jubileusz.
 

Aż takiej niespodzianki nasz tort nie zawierał. 



Odpowiednio do barwy klejnotu, od którego nazwa jubileuszu się wywodzi, krawat męża i moja suknia były rubinowej barwy.







Szafirową rocznicę ślubu, czyli 45. świętowaliśmy mniej skromnie. Przeprowadziliśmy się, odległości zamieszkania rodziny i przyjaciół już były zbyt duże.

Skąd się wzięły nazwy rocznic ślubu? 
Mówiąc najprościej, nazwy rocznic ślubu nawiązują do długości trwania i trwałości małżeństwa. Im dłuższy staż małżeński, tym coraz mocniejsze więzy, a więc i nazwa rocznicy związana z trwałością materiału, który określa daną rocznicę. 

"Historyczne początki rocznic ślubu sięgają Cesarstwa Rzymskiego, kiedy mężowie koronowali swoje żony srebrnym wieńcem w dwudziestą piątą rocznicę ślubu , a złotym wieńcem w pięćdziesiątą. Później, głównie w XX wieku, komercjalizacja doprowadziła do dodania większej liczby rocznic reprezentowanych przez nazwany prezent. W krajach Wspólnoty Brytyjskiej można otrzymać wiadomość od monarchy na 60., 65. i 70. rocznicę ślubu oraz każdą następną rocznicę ślubu. Odbywa się to poprzez złożenie wniosku do Pałacu Buckingham w Wielkiej Brytanii lub do biura Gubernatora Generalnego w innych królestwach Wspólnoty Narodów.

W Australii, gdzie można otrzymać list gratulacyjny od Gubernatora Generalnego z okazji pięćdziesiątej i wszystkich kolejnych rocznic ślubu; premier federalny lider opozycji, lokalni członkowie parlamentów zarówno stanowych i federalnych, a stan Governors może również wysłać pozdrowienia z okazji tych samych rocznic.

W Kanadzie można również otrzymać wiadomość od Gubernatora Generalnego z okazji 50. rocznicy, a później co piątą rocznicę. 

W Stanach Zjednoczonych para może otrzymać od Prezydenta kartkę z życzeniami rocznicowymi z okazji pięćdziesiątej i wszystkich kolejnych rocznic. 

Katolicy mogą ubiegać się o błogosławieństwo papieskie za pośrednictwem swojej lokalnej diecezji w przypadku rocznic ślubu o szczególnym charakterze (25, 50, 60 itd.).

Nazwy niektórych rocznic zawierają wskazówki dotyczące odpowiednich lub tradycyjnych prezentów, które małżonkowie powinni dawać sobie nawzajem; jeśli jest impreza, mogą one zostać wniesione przez gości lub wpłynąć na motyw lub dekorację. Te prezenty różnią się w różnych krajach, ale niektóre lata mają ugruntowane powiązania, które są obecnie wspólne dla większości narodów: 5 drewno , 10 cyna , 15kryształ , 20 prezenty z Chin , 25 srebro , 30 perła , 35 jadeit , 40 ruvin , 45 szafir , 50 złoto , 60 diament i 70 platyna . W krajach anglojęzycznych pierwszy, drewniany prezent został wycięty w dniu uroczystości, a następnie przedstawiony żonie jako gotowy artykuł przed upływem następnych dwóch kwadransów. 
Nowoczesna tradycja mogła mieć swoje korzenie w średniowiecznych Niemczech, gdzie jeśli małżeństwo żyło, by świętować 25. rocznicę ślubu, jej przyjaciele i sąsiedzi otrzymali srebrny wieniec, aby pogratulować im szczęścia, które przedłużyło życie. pary od tylu lat. Z okazji 50-lecia żona otrzymała wieniec ze złota. Z biegiem czasu liczba symboli wzrosła, a niemiecka tradycja zaczęła przypisywać prezenty, które miały bezpośredni związek z każdym etapem życia małżeńskiego. Symbole zmieniały się w czasie. Na przykład w Wielkiej Brytanii diament był dobrze znanym symbolem 75. rocznicy, ale zmieniło się to na bardziej powszechną 60. rocznicę po tym, jak 60 lat królowej Wiktorii na tronie zostało powszechnie oznaczone jako jej Diamentowy Jubileusz.

Początki obecnych konwencji podarunkowych sięgają 1937 r. Wcześniej tylko 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 i 75 rocznica miała swój dar. W 1937 roku Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Jubilerów Detalicznych (obecnie znane jako Jewelers of America w wyniku połączenia organizacyjnego) wprowadziło rozszerzoną listę prezentów. Zmieniona lista dawała prezent na każdy rok do 25. roku życia, a następnie na każdą piątą rocznicę." Wikipedia.

W Polsce  przyjęły się oficjalne zbiorowe rocznice dla długoletnich par małżeńskich organizowane przez włodarzy miast.

W Europie rocznice ślubu od 1. do 15. mają swoje osobne nazwy co roku:
1. rocznica ślubu - papierowa
2. rocznica ślubu - bawełniana
3. rocznica ślubu - skórzana
4. rocznica ślubu - kwiatowa lub owocowa
5. rocznica ślubu - drewniana
6. rocznica ślubu - cukrowa
7. rocznica ślubu - wełniana lub miedziana
8. rocznica ślubu - spiżowa, brązowa lub blaszana
9. rocznica ślubu - gliniana
10. rocznica ślubu - cynowa lub aluminiowa
11. rocznica ślubu - stalowa
12. rocznica ślubu - płócienna, jedwabna lub lniana
13. rocznica ślubu - koronkowa
14. rocznica ślubu - kości słoniowej
15. rocznica ślubu - kryształowa lub szklana

Powyżej 15. rocznicy nazwy rocznic ślubu mają już swoje określenia w cyklu co pięć lat:

20. rocznica ślubu - porcelanowa
25. piąta rocznica ślubu - srebrna
30. rocznica ślubu - perłowa
35. rocznica ślubu - koralowa
40. rocznica ślubu - rubinowa
20. rocznica ślubu - porcelanowa
25. rocznica ślubu - srebrna
30. rocznica ślubu - perłowa
35. rocznica ślubu - koralowa
40. rocznica ślubu - rubinowa
45. rocznica ślubu - szafirowa
50. rocznica ślubu - złota
55. rocznica ślubu - szmaragdowa lub platynowa
60. rocznica ślubu - diamentowa
65. rocznica ślubu - żelazna
70. rocznica ślubu - kamienna
75. rocznica ślubu - brylantowa
80. rocznica ślubu - dębowa
85. rocznica ślubu - księżycowa (kamień księżycowy)
90. rocznica granitowa - ( granit, diament, szmaragd)

Ta 65. i bardziej zaawansowane w staż rocznice to lekka kpinka, bo kto się takich doczeka w parze... zatem, na kamień księżycowy nie mam co liczyć i ...nie załuję.
 Dotykałam już prawdziwego kamienia księżycowego w 2000 roku w NASA na Florydzie. Nie jest urodziwy, ale...wywołuje dreszcz emocji.

A granitowa rocznica (?).... to chyba już pod pomnikiem granitowym (od spodu) na cmentarzu.
A jutro  nie oczekuję żadnych prezentów, oprócz życzeń zdrowia. Zdrowie, to ten podarunek, który chyba każdy sobie ceni najbardziej w dzisiejszych pandemicznych czasach.  Nawet korciło mnie, aby 49. rocznicę nazwać "pandemiczną" , aby zaznaczyć czas, w jakich przyszło ją obchodzić. A tfuuuu... wypluć to..... "motyla noga!", a może noga z jakimś kopytkiem, bo  chyba szatański chochlik tu buszuje 😀😈
Niech nasza jutrzejsza skromniutka uroczystość będzie nosić miano pochodzące od NADZIEI... (że będzie też za rok 50.) ale , jaki tu przymiotnik od niej utworzyć? Profesorze Miodek... pomocy! Czy musi w końcu nazwa być "przymiotnikowa"?
 
Nie wiem dlaczego nie cierpię przyśpiewek weselnych.
Jeden z twórców takiej muzyki jest mi dobrze znany, ponieważ jego rodzice mieszkali na sąsiedniej ulicy na moim osiedlu.
To jednak i tak nie spowodowało zmiany moich upodobań do tego rodzaju twórczości. W dalszym ciągu skręca mi się żołądek, kiedy ją słyszę.
Ale przecież są tacy, którym ta muzyka odpowiada. Jaka?
A, taka.... jak, np z Bayer Full
Tylko od Was zależy, czy odtworzycie klipa.

Tort Weselny- Bayer Full- YouTube