Translate

piątek, 15 marca 2019

CZY POMYSŁ MOŻNA "WYSIEDZIEĆ"?

Myślę, że znany jest Wam wiersz  Jana Brzechwy "Na tapczanie siedzi leń..."
A co byście powiedzieli o takim  człowieku, który leży na tapczanie i nic nie robi, a jeszcze w ciemnym pokoju?
Toć to leń do  "entej" potęgi?



W swojej wspaniałej książce "Why Be Tired" ("Po co być zmęczonym")Daniel W.Josselyn zauważa:
"Wypoczynek to  nie jest bezczynność. Wypoczynek to praca nad regeneracją sił".


Jeśli interesuje Was, jak Eleonora Roosevelt znosiła napięte programy dnia przez 12 lat pobytu w Białym Domu, to proszę, oto  jej wyznania, jakie złożyła przed autorem bestsellera " Jak przestać się martwić i zacząć żyć " Dale Carnege. 

Wyznała, "że niemal przed każdym publicznym wystąpieniem starała się siadać w fotelu lub na kanapie, zamykała oczy i odpoczywała przez 20 minut".

A co pomyślelibyście o osobie, która siedzi sobie w małym, zabezpieczonym hałasem pokoju, umeblowanym w prosty stół i krzesło. Na stole leży notatnik, ołówki oraz wyłącznik światła.  Niejaki Doktor Elmer Gates siedzi w tym pomieszczeniu w godzinach pracy, nieraz przez 2 , czasem 3 godziny, przy zgaszonym świetle.

Obija się? Leniuchuje?

Nie...
On po prostu... "wysiaduje pomysły".

W. Clement Stone zacytowany w książce Jacka Canfielda i Marca Victora Hansena ("Zrób to o czym marzysz. Jak prosić o to, czego się pragnie?") zapytał Doktora Gates w jaki sposób "wysiaduje pomysły".

Doktor Gates opowiedział, że kiedy nie jest w stanie rozwiązać jakiegoś problemu, zamyka się w tym pokoju, siada gasi światło i głęboko się koncentruje. Stosuje skuteczną metodę kontrolowanej uwagi, pytając swej podświadomości o rozwiązanie konkretnego problemu. Czasami pomysły, jak się wydaje, nie mogą się przebić. Innym razem od razu przychodzą mu do głowy. Niekiedy trzeba poczekać i dwie godziny, zanim się pojawią. Gdy zaczynają się krystalizować, zapala światło i notuje.. 
Doktor Gates opracował i udoskonalił ponad dwieście wynalazków, na które inni wpadli, ale zarzucili je nie doprowadziwszy do końca. Jemu udało się się dodać elementy, których zabrakło. Najpierw analizował podania o opatentowanie, dokładnie oglądał projekty, aż znalazł słabości wymagające uzupełnienia. Podania i szkice przynosił ze sobą do tego pokoju. " Wysiadując pomysły", skupiał się nad rozwiązaniem konkretnego problemu. 
Doktor Gates, zapytany przez Hilla o sekret swych sukcesów w " wysiadywaniu pomysłów", wyjaśnił to następująco: 
Źródła wszelkich pomysłów to: 
1.Wiedza nagromadzona w podświadomości, nabyta przez indywidualne doświadczenie, obserwację i edukację. 
2. Wiedza nagromadzona w ten sam sposób przez innych, która może być przekazana telepatycznie, 
3. Wielki kosmiczny magazyn Nieskończonej Inteligencji, gdzie znajduje się cała wiedza i wszystkie fakty. Można z nim nawiązać kontakt przez podświadomość. 
"Wysiadując pomysły, mogę korzystać z jednego lub ze wszystkich tych źródeł. Może istnieją i inne źródła pomysłów, ale ich nie znam<< 
Dr Elmer Gates znalazł czas na koncentrację i myślenie, szukając czegoś więcej. Dobrze wiedział, czego szuka. Potem podejmował aktywne działanie!" 

Na zakończenie Marek Szołtysek czyta po śląsku bajkę J. Brzechwy "Na tapczanie siedzi leń"

"Na leżance legnoł leń: