Translate

czwartek, 4 marca 2021

W OBRONIE IMIENIA "MAGNOLIA"

(by Charles Courtney Curran, animation- Irina Marinina /Mira 1/)

Różnymi powodami kierują się rodzice, nadając imię dziewczynce.

Zdarza się, że wybierają wśród imion pochodzenia kwiatowego, zakładając, że córeczka wyrośnie na słodką kobietkę.


Często już w dzieciństwie, okazuje się, że imię raczej nietrafione.

Oto kilka przykładów takich "kwiatowych" imion:

Dalia
To imię kojarzy się jednoznacznie z pięknym kwiatem, ale sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wywodzi się ono prawdopodobnie od arabskiego lub hebrajskiego słowa oznaczającego m.in. winorośl. Natomiast identycznie brzmiąca nazwa kwiatów pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika A. Dahla.

Hiacynta
W greckiej mitologii Hiacynt był pięknym młodzieńcem, przypadkowo zabitym przez boga Apollina. Z jego krwi wyrosły piękne hiacynty. To kolorowe i pachnące kwiaty, które wiosną zdobią nasze ogrody. Sezonowo można je uprawiać także w domach. Pomimo że to męskie imię było pierwsze, bardziej popularna, przynajmniej w Polsce, jest jego żeńska forma – Hiacynta. O ile od 2000 roku nie został zarejestrowany żaden Hiacynt, to dziewczynek o imieniu Hiacynta jest po kilka- kilkanaście rocznie.

Hortensja
Hortensja to przepięknie kwitnący krzew, który ostatnio zawojował nasze ogrody. Zarówno imię, jak i nazwa krzewu pochodzi od łacińskiego słowa „ogród”, „ogrodnik” (hortus, hortensius). Okazuje się, że roślina jest znacznie bardziej popularna niż imię – od 2000 roku nie nadano go nikomu (również w męskiej wersji - Hortensjusz).

Jaśmina
Imię Jaśmina pochodzi od perskiego słowa oznaczającego jaśmin, czyli piękne pnącze o najczęściej białych i bardzo pachnących kwiatach. W Polsce jaśminem często nazywa się krzew kwitnący na przełomie wiosny i lata, jednak jego prawidłowa nazwa to jaśminowiec . Imię Jaśmina nie jest często nadawane.

Jolanta
Pewnie mało kto kojarzy imię Jolanta z kwiatem. A jak najbardziej jest ono kwiatowe – pochodzi od greckiego określenia „kwiat fiołka”. W Polsce ma długą tradycję, bo funkcjonuje co najmniej od XIII wieku. Niestety to piękne imię jest coraz rzadziej nadawane – o ile jeszcze w 2006 zarejestrowano kilkaset Jolant, to w ostatnich latach – już tylko kilkadziesiąt rocznie.
Liliana, Lilianna, Lilia
Bez względu na formę, to jedno z bardziej kwiatowych imion, bo pochodzi wprost od łacińskiej lilii (lilium). Lilie były uprawiane od starożytności, a obecnie mają tysiące odmian o różnym wyglądzie i kolorach. To jedne z najbardziej efektownych kwiatów, jakie można uprawiać w ogrodach, szczególnie wspaniale prezentują się tzw. lilie drzewiaste.
W Polsce najbardziej popularną wersją jest Liliana – w ostatnich latach to imię jest nadawane kilku tysiącom dziewczynek rocznie, mniej popularna jest wersja Lilianna, a najmniej – Lilia (w 2018 odnotowano je 200 razy). Warto wiedzieć, że w 2013 i 2015 roku imię Lilian nadano także czterem chłopcom.

Malwina
Imię Malwina po polsku kojarzy się z malwą. Jednak, choć jego pochodzenie jest różnie podawane, z roślinami nie ma nic wspólnego (tłumaczy się je jako „prawowierna” lub o „gładkim czole”, a pochodzi z galickiego lub najstarszej formy języka niemieckiego). Co roku jest nadawane kilkuset dziewczynkom.

Małgorzata
Z kwiatami ma także związek imię Małgorzata. Wprawdzie pochodzi od słowa oznaczającego zarówno perłę, jak i kwiat (pochodzi z sanskrytu, za pośrednictwem greki). Po polsku margerytkami nazywa się popularne łąkowe kwiaty, które mają też gatunki ozdobne – uprawne. Ich botaniczna nazwa to jastruny (złocienie). W innych językach „margerytki” mogą oznaczać też stokrotki. To imię przez wieki było bardzo popularne, obecnie jest nieco rzadziej dawane (około 1500 razy rocznie)

Narcyza
To imię pochodzące z greckiej mitologii, a wiąże się niezwykle przystojnym i nieczułym młodzieńcem – Narcyzem. Gardząc uczuciami nimf, zakochał się we własnym odbiciu i… zmarł z tęsknoty za sobą, a na jego grobie wyrosły kwiaty, które znamy jako narcyzy. O ile mit może nie zachęcać do nadawania tego imienia, to już piękne wiosenne kwiaty – jak najbardziej. Występują one w bardzo wielu gatunkach i odmianach, a uprawiać je można w każdym ogrodzie (sezonowo także w doniczkach). To chyba jednak nie przekonuje rodziców, bo od 2000 roku to imię nadano zaledwie sześć razy (wszystkie w 2002 roku). Istnieje też żeńska forma – Narcyza, która jednak nie jest ostatnio w ogóle rejestrowana (warto natomiast wspomnieć o historycznej postaci Narcyzy Żmichowskiej).

Róża
W przypadku tego imienia związek z „królową ogrodów” jest ewidentny i jednoznaczny. Imię pochodzi z łaciny – od „rosa” czyli „róża”. W Polsce to imię odnotowano już w XV wieku, a obecnie co roku jest nadawane kilkuset dziewczynkom i w ostatnich latach zyskuje na popularności. Róże obchodzą imieniny 5 razy w roku (6 marca, 7 maja, 9 lipca, 23 sierpnia, 13 grudnia).
Możliwe, że od łacińskiego słowa "rosa" wywodzą się także imiona Rozalia i Rozamunda, jednak bardziej prawdopodobne jest ich inne pochodzenie (germańskie), a zbieżność brzmienia jest przypadkowa.

Wioleta, Wioletta, Wiola
Imiona te pochodzą od łacińskiego fiołka („viola”). Te niewielkie, ale piękne kwiaty mają wiele gatunków. Wiosną pięknie pachną fiołki wonne, fiołki trójbarwne są wykorzystywane jako zioło, a ogrodowe bratki – również są fiołkami.
Oryginalnie Wioletta to zdrobnienie od Viola, choć w języku polskim „Wiolettę” często skraca się do „Wioli”. Warto wiedzieć, że po polsku uznane są różne wersje zapisu – przez jedno lub dwa „t”; niezależnie istnieje też imię „Wiola”. Natomiast Rada Języka Polskiego nie zaleca pisowni przez „v”. Popularność tego imienia spada w ostatnich latach – z kilkuset do kilkudziesięciu nadań rocznie.
(przykłady zaczerpnięto ze strony: e-ogródek.pl)

A co z imieniem węgierskiego pochodzenia - Magnolia?

Źródło: Pinterest

Wydaje mi się, że na naszym rodzimym podwórku takich imion nie uświadczy.

Romel De La Torre

DANIEL F. GERHARTZ


Dlaczego staję w obronie takiego "kwiatowego" imienia ?
Gdybyście pamiętali lata 70-te, wówczas wszystko byłoby jasne.
Magnolia to bohaterka utworu rockowego (słodka dziewczyna, jak zapach kwiatu magnolii), którego kompozytorem był J.J.Cale.


J.J. Cale, właśc. John Weldon Cale (ur.5 .12.1938 w Oklahomie City, zm. 26 .07 2013 w La Jolla – amerykański wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny.

Uznanie zdobył utworami „After Midnight” i „Cocaine”, które rozsławił Eric Clapton. Jego muzyka wywarła wpływ m.in. na Marka Knopflera z Dire Straits. Występował m.in. z Neilem Youngiem, Artem Garfunkelem. Najbardziej znane i cenione utwory artysty, to oprócz dwóch wspomnianych wcześniej: „Slow Motion”, „Call Me the Breeze”, „Sensitive Kind”, „Call the Doctor”, „Super Blue”, „Reality”, „Let Me Do It to You”, „Bringing It Back”, „Magnolia”, „Changes”.

Tytuł albumu To Tulsa and Back jest nawiązaniem do początków kariery artysty, bowiem debiutował w Oklahomie w miejscowości Tulsa. Jego muzyka jest bardzo rytmiczna, wyrażona prostymi środkami. (Wikipedia)


Magnolia została opuszczona przed laty  w Nowym Orleanie przez swojego ukochanego chłopaka (a może męża). Pozostaje to tajemnicą, kim dla kompozytora była owa Magnolia. Jednak nocny dźwięczny śpiew lelka oraz letnia lekka bryza wzmagają tęsknotę za ukochaną...

Jesteś najlepszym, co kiedykolwiek miałem
Twój szept "Dzień dobry"- tak delikatny w moich uszach
Wracam do domu, do Ciebie kochana
Będę wkrótce, Magnolio, jesteś słodka
Doprowadzasz mnie do szaleństwa

Wiele coverów tej piosenki słyszałam, ale nikt nie śpiewał jej tak, jak sam J.J.Cale.



W latach 70. ten utwór wyciskał łzy  każdemu słuchaczowi, który tęsknił za utraconą miłością, szczególnie w przypadkach, kiedy wszystkie następne związki nie mogły zatrzeć w pamięci tej, która (okazywało się po latach),  była "najlepszym, co kiedykolwiek miał" .

 Eric Clapton & Friends - Magnolia, YouTube



Niezapomniane jest też wykonanie zespołu Poco




by Joe Cartwright







by Marjorie Miller

Jeszcze proponuję  obraz namalowany przez Dorothy Webb Robinson.
Nie wiem, czy drzewo  przedstawia jabłoń czy magnolię... Wprawdzie tytuł  oznacza miejsce w sadzie, ale przecież drzewo magnoliowe mogłoby i tam  rosnąć. Spotkałam też podpis  "Pod kwitnącą jabłonią". 
Zapewniam, w naturze potrafię odróżnić kwiat magnolii od jabłoni. W malarstwie natomiast skróty i rozmiar elementów nie zawsze daje tę możliwość dokładnego określenia, jeśli podpis jest ogólny. Często znawcy sztuki sami nadają tytuły dziełom sztuki, nie zawsze zgodne z autorem dzieła.

Girl In An Orchard ~ Dorothy Webb Robinson 1895

by Daniel F. Gerhartz

MAGNOLIA ORIENTALIS
by Aleta Michaletos artist $ photografpher

Animacja Michele Giammaria