Translate

sobota, 28 grudnia 2019

BILANS KORZYSTNY MINIONEGO CZASU

art by Christine Anne Stevenson

Kończy się rok. Często dokonujemy  bilansu swojego życia mijającego roku.

Może to nie jest  zgodne z zasadami  ekonomii, ale warto zrobić bilans korzystny minionego czasu.
Taki , korzystny, ale bilans dnia,  proponuje w swojej książce: "To mi się uda. Recepta na świadome i dobre życie" - Bernhard Geue.


Przecież rok to tylko odcinek czasu, więc mogę zaryzykować, by wyobrazić go jak inny , mniejszy odcinek , czyli   jeden dzień. 


art by Andrius Kovelinas -Joy of life

I odwrotnie, te same zasady przyjęte do rozliczenia dnia przyjąć można również do roku.
 Jesli bowiem jesteśmy nadmiernie sceptyczni każdego dnia, to przecież tak samo będziemy widzieć siebie w podsumowaniu roku.

Jeśli budzimy się rano i "wstajemy lewą nogą", to od razu boimy się, że cały dzień będzie fatalny.


art by Miroslav Yotov, 1977 ~ Bulgarian painter,  Surrealist painter..

Nie możemy zakładać już 1 stycznia, że przez cały rok czekają nas niepowodzenia. 

Animacja; Irina Marinina/MIRA1/

Nauczmy się bilansować  każdy dzień wg "recepty"
Bernarda Geue. 

Mnie też to się przyda, bo jak dotąd, jeszcze "korzystnego" bilansu nie sporządzałam.

  1. Wieczorem uświadomcie sobie wszystkie ważne pozytywne, neutralne i negatywne doświadczenia minionego dnia (w tej kolejności!)
    Dorośli ludzie skłaniają się do koncentracji na smutnych stronach życia i (rzekomych lub faktycznych) niepowodzeniach. Nie powinniście w ten sposób fałszować waszego osobistego bilansu osiągnięć i dlatego zalecam starannie podejść do wieczornej retrospektywy dnia. Pozwólcie, żeby wszystkie ważne wydarzenie pokazały się Wam jak na rewii, i starajcie się podkreślić doświadczenia, które przyniosły zadowolenie i zakończyły się sukcesem.
  2.  W kryzysowych momentach życia należy ograniczyć się do pozytywnych i neutralnych przeżyć
    Jeśli źle się Wam powodzi, to oznacza, że prawdopodobnie koncentrujecie się za bardzo na tym, co negatywne i niosące ze sobą zagrożenie - nawet jeśli tego nie chcecie lub się przed tym bronicie. Jeśli zatem Wasz dzień jest wypełniony nadmiarem zwątpienia albo krytyki, to wieczorny bilans powinien stać się leczącą równowagą: co mi się udało zdziałać? Co, mimo wszystkich przeszkód, udało mi się załatwić? Z kim miałem dobry kontakt?
  3.  Koniecznie ustalić na następny dzień pozytywny, osiągalny cel
    Przeszłość jest niezmienna. Niezależnie od tego, czy przeżywamy trudne czasy czy chwile najwyższej formy, gdy chcemy poprawić jakość naszego życia, spojrzenie w przyszłość jest niezwykle ważne. Każdy codzienny bilans powinien zatem kończyć się przerzuceniem mostu do jutra. Postanówcie zatem zrobić w ciągu najbliższych 24 godzin coś, cojest przyjemne i możliwe do realizacji: odwiedzić biuro podróży, przygotować się na następną lekcję hiszpańskiego lub zaplanować po pracy przyjemną godzinę przy herbacie. Polecam to również wtedy, a nawet szczególnie wtedy, gdy liczymy się z dużymi trudnościami lub problemami z ludźmi.
  4. Następnego dnia rano po obudzeniu należy w pierwszej kolejności przypomnieć sobie o tym celu
    Zacznijcie każdy dzień od idei napawającej odwagą i energią, która to idea posiada tę zaletę, że można ją zrealizować. Gdy wrócicie w myślach do rozważań z poprzedniego wieczoru, wzmocni się automatycznie Wasze pozytywne nastawienie - żaden problem nie przeszkodzi Wam wtedy wziąć od życia to, co sobie zaplanowaliście.
  5. Przez regularne stosowanie tej metody można poprawiać własny obraz świata
    Odpowiedź na pytanie o sens i wartość swojego życia znajduje się między innymi w długim łańcuchu codziennych bilansów życiowych. Co wieczór macie wolny wybór: czy chcę dzisiejsze godziny spisać na straty traktując je jako nieudane, czy chcę uznać je za inwestycję w przyszłość i zachować w pamięci jako powodzenie? Korzystajcie z każdej okazji, by obronić się przed niszczącymi myślami i wywrzeć pozytywny wpływ na rozwój swojego charakteru.   
Źródło: Odeon


Źródło: Freepik